Rodzaje bukietów
Przyszła Panna Młoda ma do wyboru kilka rodzajów bukietów. Jednym z najpopularniejszych jest biedermeier. Składa się on z ułożonych kręgami kwiatów. Są one skomponowane bardzo „ciasno”, a każdy z kręgów może być wykonany z innych gatunków roślin. Klasycznym i popularnym wyborem są róże – po pierwsze ze względu na to, że są bardzo eleganckie, a poza tym nie ma problemu z ich dostępnością w różnych porach roku. Jeśli chcemy, żeby bukiet był bardziej oryginalny, zdecydujmy się na kwiaty sezonowe, na przykład piwonie w czerwcu.
Ciekawą kompozycją jest także bukiet typu kaskada. Jak sama nazwa wskazuje, kwiaty niemalże „spływają” z rąk Panny Młodej. Taki bukiet będzie wyglądał efektownie trzymany przez wysoką kobietę. Ciekawą opcją jest także pomander – czyli kwiatowa kula, przewieszona na wstążce, którą narzeczona trzyma w dłoniach. Naprawdę pięknie prezentują się takiej kompozycji róże.
W jakich cenach możemy kupić kwiaty? To oczywiście zależy od kwiaciarni i gatunku. Uśredniając kwoty, można się spodziewać wydatku rzędu 70 – 150 złotych. Warto też zamówić kompozycje kwiatowe z odpowiednim wyprzedzeniem, tak, żeby florystka miała czas zająć się także dekoracją sali.
Jak dobrać bukiet
Bukiet Panny Młodej powinien stanowić motyw przewodni, jeżeli chodzi o dekorację kościoła czy sali weselnej. To do niego dobieramy całą resztę kwiatów. Dekoracje nie muszą być oczywiście wykonane z tych samych kwiatów, ważne jest na przykład zestawienie kolorystyczne. Do czego więc dopasować bukiet? Przede wszystkim do kreacji Panny Młodej. Jeżeli suknia jest bardzo strojna, kwiaty powinny być skromniejsze i na odwrót – przy prostej sukience możemy sobie pozwolić na bardziej okazały bukiet. Pięknie będą też wyglądać kwiaty dopasowane z ozdobami we włosach. To rozwiązanie sprawdza się wyjątkowo dobrze w przypadku popularnych ostatnio wiązanek z kwiatów polnych, które całej stylizacji nadają dziewczęcego, delikatnego charakteru.
Decydując się na konkretny bukiet, poradźmy się florystki – niektóre kwiaty bowiem nie wytrzymają całej nocy.
Czy kupować bukiet dla świadkowej?
Tu w zasadzie nie ma reguły. Istnieje taki zwyczaj, ale jeżeli Panna Młoda wraz ze swoją świadkową zdecyduje się zrezygnować z bukieciku, nic się nie stanie. Jeśli jednak planujemy także te kwiaty, warto aby one również współgrały z wiązanką Panny Młodej. Bukiecik powinien być natomiast mniejszy. Jeżeli w roli świadków występują kobieta i mężczyzna, możemy też dla świadka wybrać do butonierki taki gatunek kwiatu, który znajdzie się w bukiecie świadkowej.
Więcej pomysłów i inspiracji znajdziecie na stronie www.wnetwesele.pl.